Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych experymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

    Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Iwona Sztucka i Magdalena Nekanda-Trepka. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przegl ądu Piosenki aktorskiej. Zespół współpracował m.in. z Pierre'm Bastien'em, p.Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą, wystąpiła m.in. na festiwalach:

Era Nowe Horyzonty (Wrocław 2007,2008,2009)
Unsound Festival (Kraków 2009)
Ferlitizer Festival (Londyn 2009)
Kody (Lublin 2009,2010)
Skiff Festival (St. Petersburg 2010)
Animator (Poznań, 2010)
Supersonic Festival (Birmingham, 2010)
Unidram (Potsdam, 2010)
Open'er (Gdynia 2011)
Festival d'ile de France (Paryż 2011)
Nancy Jazz Pulsation (Nancy, 2011)

    W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt.Antonisz. Album zawiera utwory autorstwa Juliana Józefa Antonisza, jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych. Odkrywana przez kolejne pokolenia twórczość Antonisza przypomina, że był on nie tylko nowatorskim reżyserem, wynalazcą, konstruktorem, plastykiem i filozofem, ale również muzykiem i kompozytorem. Muzyka, którą można usłyszeć na płycie, to jedenaście kompozycji pochodzących z filmów (powstałych w latach 1967-87) w nowych interpretacjach przygotowanych przez Małe Instrumenty. Przygotowane wersje utworów zostały oparte na oryginalnych zapisach nutowych, choć nie należy się po nich spodziewać tylko wierności oryginałom. Doświadczenia muzyczne wykonawców, specyfika instrumentalna zespołu i sposób nagrania dźwięku (zrealizowanego w obuszym studiu Rogalów Analogowy) dały ciekawy rezultat, który polecamy wszystkim słuchaczom.

Małe Instrumenty nagrywają także muzykę do filmów, audycji radiowych, audiobooków. Przykładowe realizacje:
Spot reklamowy konkursu "Kręć Wrocław"
Spot kampanii społecznej "Muzyka rozwija - Kup dziecku instrument"
Audycja Trójka Polskie Radio "Nowe przygody Bolka i Lolka"

Wydawnictwa:

'Antonisz' CD/LP, wyd. Antena Krzyku 2009


Posłuchaj tutaj

Małe Instrumenty grają Chopina – CD + książka 'Fenomen Toy Piano', wyd. Format 2010


Posłuchaj tutaj

Sekretne Życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach, audiobook – czyta Jan Peszek, muzyka Małe Instrumenty, wyd. Format 2009

Chemia i Fizyka - CD, wyd. Obuh 2012


Posłuchaj tutaj

"Moich 8 Słów" - CD Singiel wyd. Małe Instrumenty 2012
Pobierz za darmo

KATARYNKA art-obiekt : płyta CD w oryginalnej katarynce, wyd. Małe Instrumenty 2012


Posłuchaj tutaj

Najnowsza płyta "Katarynka" to wieloczęściowa kompozycja Pawła Romańczuka, lidera grupy Małe Instrumenty, który zebrał unikalny zbiór instrumentów "z korbką".

Podstawą do napisania 19 fragmentów połączonej muzyki jest więc zestaw 63 katarynek z różnych miejsc na świecie, z różnych lat i - co ważniejsze - grających różne zapętlone sekwencje dźwiękowe. To one wyznaczają rozwój muzyki, która jest precyzyjnie zaaranżowaną strukturą instrumentalną, gdzie poza katarynkami słyszymy całe bogactwo barw małych instrumentów. Stworzenie partytury utworów wymagało skatalogowania wszystkich katarynek w tradycyjnym zapisie nutowym i przygotowanie całej muzyki, która eklektycznie kontrapunktuje i krąży w gąszczu katarynek. Pomysłem na nietypową edycję płytową było skojarzenie rozmiaru płyty z rozmiarem współczesnej, blaszanej katarynki. Po miesiącach poszukiwań udało się znaleźć sposób na umieszczenie małej płyty CD w dnie katarynki, co nadało ostateczny kształt wydawnictwa. Tradycyjnie dla Małych Instrumentów upowszechniony został z dużym rozmachem kult instrumentu mechanicznego, jego dźwiękowej i estetycznej różnorodności. Podobnie jak w przypadku "Fenomenu Toy Piano" w "Katarynce" widać wiele miniatur katarynek użytych do nagrania, czy to w formie metrowej partytury, zestawu naklejek, zdjęć i grafik na oryginalnym opakowaniu przygotowanych przez członków zespołu.

SAMORÓBKA- Album + CD wyd. Małe Instrumenty 2013


Posłuchaj tutaj

Samoróbka to najnowszy projekt Małych Instrumentów dedykowany instrumentom zbudowanym własnoręcznie. Samoróbka jako wydawnictwo to nowa płyta Małych Instrumentów - nagrana tym razem wyłącznie na własnoręcznie zbudowanych instrumentach - ale również książka Pawła Romańczuka pokazująca instrumenty powstałe w pracowni Małych Instrumentów oraz podręcznik o tym, jak samemu eksperymentować z budowaniem najprostszych, nietypowych instrumentów muzycznych.

KARTACZ - CD, wyd. Bołt Records 2013


Posłuchaj tutaj

Walce w Walce - CD, wyd. Małe Instrumenty 2015


Posłuchaj tutaj

Gruppo di Construzione - vinyl + cd, Fundacja PozyTywka 2017

Nowym etapem rozwoju idei "samoróbczości" są otwarte warsztaty dla osób zainteresowanych kreatywnym działaniem w obszarze eksperymentów dźwiękowych. Utworzona grupa przez część roku 2016 cyklicznie spotykała się w pracowni Małych Instrumentów, w celu stworzenia koncepcji nowego instrumentu muzycznego i jej realizacji. Dla powstałych obiektów zakomponowana została muzyka zaprezentowana na koncercie grupy warsztatowej 18 grudnia 2016. Utwory te stały się podstawą dla dalszych prac nad materiałem muzycznym, który stanowi zawartość niniejszego wydawnictwa.
Posłuchaj tutaj

Tu kupisz nasze wydawnictwa:

www.serpent.pl