MAŁE INSTRUMENTY - KONCERT
Energiczny, pełen humoru ale i poziomu muzycznego koncert, na którego repertuar składają się absolutne rozmaitości : utwory własne, piosenki znane i lubiane w nieoczywistych aranżacjach, muzyka filmowa, etc. Wesoła interreakcja z publicznością, efekty sceniczne na miarę małych instrumentów dopełniają atrakcyjności występu. Najbardziej oczywista okazja do sprawdzenia, kim i czym są MAŁE INSTRUMENTY !

MUZYKA FILMOWA JULIANA JÓZEFA ANTONISZA
Projekt zrealizowany przy okazji pierwszej pełnej retrospektywy filmów J.J.Antonisza na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 we Wrocławiu. - premierowe wykonanie poprzedziło pokaz filmów. Repertuar tworzą autorskie opracowania utworów z filmów J.J.Antonisza, komponowanych przez reżysera. Charakterystyczne dla niego połączenie estetyki muzycznej amatorskich orkiestr dętych oraz korzeni ludowej muzyki polskiej znalazło ciekawe pole do interpretacji kompozycji na małych instrumentach. Powstały w ten sposób klimat domowej produkcji, pasji amatorskiego muzykowania oraz kreatywności niestrudzonego majsterkowicza został uzupełniony interpretacjami eksperymentalnej muzyki elektronicznej, po którą Antonisz często sięgał w swoich filmach. Muzyka przygotowana w tym projekcie bywa prezentowana przy okazjach pokazów filmowych J.J.Antonisza, ale stanowi również formę niezależnego koncertu, przypominając, że reżyser nie tylko był genialnym filmowcem, ale i również świetnym muzykiem !
Dziadowski Blues

SPEKTAKL MUZYCZNY "ELEKTROWNIA DŹWIĘKU"

Spektakl przygotowany w ramach konkursu nurtu OFF 29.Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na którym zdobył Grand Prix. Dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Zasadnicze narzędzia - małe instrumenty- użyte do tego celu współpracują w muzyce i na scenie z dźwięko-świetlnymi maszynami przygotowanymi przez zespół specjalnie na potrzeby spektaklu. Całość, osnuta w iluzoryczną fabułę pracy tytułowej "Elektrowni Dźwięku" jest odważnym połączeniem pracy mechanizmów dźwiękowych z kompozycjami charakterystycznymi dla maszynowej rzeczywistości wyimaginowanej fabryki światła.
Elektrownia Dźwięku reportaż
Premiera na PPA 2008

MAŁE INSTRUMENTY GRAJą CHOPINA
Toy piano na stałe wpisało się w brzmienie Małych Instrumentów. Słychać je praktycznie w każdym projekcie zespołu, ale dopiero autorskie opracowanie muzyki Fryderyka Chopina pozwoliło na pełną eksplorację dziedziny toy piano. Po raz pierwszy poświęcamy koncert tak wyselekcjonowanym barwom - niespełna 20 małych pianin, fortepianów i klawesynów używamy w nieoczywistych interpretacjach romantycznej muzyki. Minorową aurę muzyki uzupełniają zaskakujące eksperymenty z instrumentami, brawurowo wciągając słuchacza w zjawiskową kulturę toy piano. Przy okazji koncertu prezentujemy pokaźną kolekcję toy piano, którą Paweł Romańczuk zgromadził pisząc książkę na temat historii tego instrumentu. Daje to możliwość żywej prezentacji-wykładu na temat toy piano, jego miejsca w muzyce i szeroko rozumianej kulturze.
Fenomen Toy Piano
Małe Instrumenty nagrywają Chopina

MUZYKA DO FILMÓW MARIUSZA WILCZYŃSKIEGO
Mariusz Wilczyński to polski twórca filmów animowanych młodego pokolenia. Do jego szybko rozpoznawalnych filmów grali Pink Freud i Fisz & Emade. Małe Instrumenty przygotowały własne ścieżki dźwiękowe do wybranych tytułów, a set filmowy jest uzupełniony przez improwizacje Wilka na ekranie i równoległe improwizacje zespołu na małych instrumentach. Premierowy pokaz odbył się w łódzkiej Galerii Manhattan, w lutym 2009.
www.wilkwilk.pl

MUZYKA DO FILMÓW GEORGA MELIES'A
Koncert z muzyką na żywo do filmów niemych Georges'a Melies'a (premiera na festiwalu 'Animator', Poznań 2010)
Gambler's Paradise

EPIDEMIA ANIMACJI
Epidemia Animacji to wspólny projekt młodych twórców z Dziecięcej Wytwórni Filmowej i ich opiekunów artystycznych oraz muzyków z zespołu Małe Instrumenty. DWF z zaangażowaniem pracuje nad prawdziwymi "dorosłymi" filmami animowanymi, Małe Instrumenty z takim samym zaangażowaniem uprawiają prawdziwą muzykę, wykorzystując instrumenty dziecięcych rozmiarów. Efektem tej kooperacji jest multimedialne zdarzenie, w którym przenikają się filmy animowane, muzyka i dźwięki grane na żywo oraz działania z pogranicza różnych mediów. Projekt zrealizowany został w ramach obchodów 60-lecia polskiej animacji
Przysłowia
Przerwa obiadowa
Menu
Wojna złomiarzy

AUTO KONSTRUKTONE
Auto KonstrukTone, to zestaw automatów grających, których głównym przeznaczeniem jest generowanie wielowymiarowych efektów dźwiękowych w zakresie przewidywalności i naturalnej od niej ucieczki. Te autorskie konstrukcje otrzymały własną automatykę - silnik i system napędowy, dzięki któremu obsługują wybrane instrumenty z ogromnego zbioru Małych Instrumentów lub grają na specjalnie spreparowanych obiektach dźwiękowych. Przebiegi generowane przez mechanizmy otwierają pole do swobodnych improwizacji na instrumentach manualnych. W warstwie wizualnej Auto KonstrukTone to kilkanaście mini instalacji, które wprawione w ruch potrafią zahipnotyzować. Kiedy już oko wpadnie w takie sidła, być może zobaczy moment, w którym obraz zamienia się w dźwięk. Całym procesem zarządzają muzycy Małych Instrumentów - Paweł Romańczuk i Maciej Bączyk.
Auto KonstrukTone w CSW

ILUSTRACJA DŹWIĘKOWA DO FILMU NIEMEGO NA ŻYWO
"Muszelka i Pastor" (LA COQUILLE ET LE CLERGYMAN) 1928r. reż. Germaine Dulac - wyst. Alex Allin "Antrakt" (ENTR'ACTE) 1924r. reż. Rene Clair - wyst. Man Ray, Marcel Duchamp "Piętro wyżej" (SAFETY LAST!) 1923r. reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor - wyst. Harold Lloyd
LA COQUILLE ET LE CLERGYMAN

MUZYKA IMPROWIZOWANA
Zespołowa orientacja na odkrycia dźwiękowe współczesnego nurtu muzyki akademickiej i różnych dziedzin muzyki improwizowanej skłoniła grupę do poszukiwań również w tym zakresie. Założone luźne formy pre-kompozycyjne bądź kolektywnie rozwijane reakcje instrumentalne prowadzą do coraz to nowych osiągnięć muzycznych. Zaskakujące zestawienia brzmieniowe, barwne dźwiękowe pejzaże, energetyczne dialogi - to tylko niektóre efekty zrodzone na żywo w czasie eksperymentów z małymi instrumentami. Te, zgodnie z filozofią zespołu, portafią nie tylko bawić, ale stanowią niewyczerpane źródło poważnych brzmieniowych poszukiwań, docenianych na całym świecie w nurcie muzyki awangardowej.
Audio Art 2007

MUZYKA Z FILMÓW ALEXANDRA SROCZYŃSKIEGO


Small Instruments
by Alexander Sroczyński

Muzyka z filmów Alexandra Sroczyńskiego to zupełnie nowe doświadczenie dla Małych Instrumentów. Nie jest ona tak barwna i przaśna jak kompozycje J.J.Antonisza, ale bardziej stonowana i nastrojowa, zresztą jak i filmy Ola - animowany horror, brutalna groteska, oraz odczuwalny wpływ muzyki cold wave lat 80tych. Część muzyki skomponował sam reżyser, w kilku obrazach są to kompozycje Wilczyńskiego, Suchodolskiego, Małeckiego. Własne aranżacje Małych Instrumentów to dokładne opracowania instrumentalne, a czasem również wykorzystanie krótkich motywów muzycznych uciekających w improwizacje. Specyficznym utworem jest szereg cytatów z filmu "I love feratunos", połączonych w jedną długą kompozycję wykonaną na 7 małych fortepianach i pianinach ! Projekt przygotowany z okazji retrospektywy filmów Sroczyńskiego w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty 2008.
Apteczka pierwszej pomocy